
14.-15.detsembril toimus Prahas SOEE jalgpalli konverents. Eestist osales konverentsil Eesti Jalgpalli Liidu rahvajalgpalli osakonna juhataja Teet Allas: Konverents algas Tšehhi Jalgpalli Liidu, UEFA esindaja, Liverpool Foundation vabatahtlike juhi aruteluga. Arutati kuidas ja mis moodi tegevusi planeeritakse, korraldatakse. Pärast seda rääkis belglane Guy Beckers millist treeningut ja kuidas saab Futsalis intellektipuudega noortele ja täiskasvanutele läbi viia. Seejärel andis UEFA esindaja ülevaate, mida UEFA pakub jalgpalli Liitudele UEFA Hat Trick programmi raames. Kuidas programm on üles ehitatud ja milliselt edasi. Veel rääkis väga põnevalt Jeremy Walin ( SO France) nende eriolümpia Unified jalgpalli tiimi kogemusest ja sõidust sel aastal Chicagosse Unified jalgpalliturniirile. Ja reisi kogemuse mõjust nii tava noortele kui intellektipuudega noortele. Päeva lõpetasime Kõndiva jalgpalliga. Kõik seminaril osalejad said proovida seda küllalt uut jalgpalli mängimise vormi. Mängiti 4vs4 ilma väravavahita saalis kolmel kõrvuti väljakul turniiri süsteemis. Kogemus oli väga positiivne ja kõik said korraliku füüsilise pingutuse ja selja märjaks.
Teine päev algas väga varajase futsal näidistreeninguga 8-10 aastastele intellektipuudega poistele. Viidi läbi täistreening nelja erineva etapiga : soojendus, tehnika harjutused, löögi harjutused ja mäng. Treeningu käigus näitas koolitaja Paula Madeira Liberto Brasiiliast, et noored õpivad ja arenevad treeningu käigus väga kiiresti. Harjutused olid lihtsad ja arusaadavad lastele ja nad kohanesid uute väljakutsetega. Edasi rääkis Miroslaw Krogulec ülevaate uutest suundadest ja naiste/tüdrukute kaasamisest ning uutest eesmärkidest ja programmi rahastusest. SOEE jalgpalli koordinaator Andre Peeters rääkis kuidas divisjoneeritakse intellektipuudega sportlaste jalgpallivõistlustel. Selleks peaksid kõik treenerid oma mängijaid oskama hinnata. Loodud on selle jaoks programm ja mõõdikud, mida meiegi oma võistluste eel kasutame. Veel anti ülevaade, kuidas on Abu Dhabi valmis eriolümpialasi vastu võtma ja tutvustati tingimusi.
Esitlus Kathryn Albany-Wardi poolt, kes rääkis värvipimedusest üldisemalt ja spordis. Rääkis oma vahetust kogemusest oma värvipimeda lapse näitel ja tõi üldisemalt väga häid näiteid Inglismaa jalgpallist.
Seminar lõppes inglase Beverly Hill vedamisel, kes rääkis uuest kampaania ideest Giveus1minute. Seda kampaaniat on mõte ka Eestis korraldada.
Täname Teet Allast, kes konverentsil osales ja sellest väga põhjaliku ülevaate tegi. Koostöö EJL-ga jätkub ja proovime konverentsil saadud ideid koos ellu viia.
Foto: SOEE