Home > Uudised > Eriolümpia talvised maailmamängud toimuvad 2022. aastal Venemaal Kaasanis

• 2000 sportlast esitavad maailmale väljakutse intellektipuudega inimeste kaasamiseks
• Mängude mõjul suureneb märkimisväärselt sportlaste arv ja see avaldab ühiskonnale laialdast mõju kogu Venemaal ja maailmas

Täna teatas Special Olympics International, et eriolümpia talvised maailmamängud korraldatakse 2022. aastal Venemaal Kaasanis. Mängude põhieesmärk on muuta vaimupuudega inimeste elu ja väljavaateid kogu Venemaal.

Rahvusvaheline Eriolümpia valis Kaasani, sest seal on hea maine suurte rahvusvaheliste spordiürituste korraldamisel ning Venemaa poolt on igakülgne riiklik toetus mängude läbiviimiseks. Venemaal on visioon, kuidas läbi spordi luua edukaid, kaasavaid kogukondi, muutes hoiakuid ja käitumist Venemaal ja kogu maailmas.

Mängudega püütakse eriolümpiamängudel muuta Venemaa suhtumist vaimupuudega inimestesse ning luua hinnanguliselt kolme miljoni Venemaal elava vaimupuudega inimese jaoks uued võimalused sotsiaalseks integratsiooniks. Venemaa eriolümpia on tegutsenud rohkem kui kaks aastakümmet ning sellel osaleb 128 000 sportlast, kes osalevad kogu riigis spordi- ja võistlussarjades. See moodustab siiski ainult 4 protsenti hinnanguliselt kolmest miljonist vaimupuudega inimesest Venemaal. Eriolümpia talviste maailmamängude üks peamisi eesmärke on kasvatada sportlaste arv 200 000-ni ja laieneda aastaks 2025 Venemaa kõigisse 85 piirkonda.

Samuti keskendutakse Unified Sports © ja sellega seotud programmide arendamisele ja laiendamisele, kus intellektipuudega ja tavasportlased teevad koos sporti. Nendega on seotud kaasavad programmid hariduses, tervises ja noorte laiaulatuslikus kaasamises terves valdkonnas. Eriolümpia talvised maailmamängud on üks hinnatumaid spordisündmusi, mille ainulaadne eesmärk on tõeliselt kaasava maailma edendamine vaimupuudega inimestele. Maailmamängud pakuvad ka silmapaistvat platvormi sportlaste tervise, hariduse ja sportlastesliidrite kasvatamisele.

Venemaa spordipealinnaks peetud Kaasan on eriolümpiamängude uus põnev sihtkoht. Eriolümpia maailmamängud „Kaasan 2022“ tähendab esimest korda eriolümpia ülemaailmset võistlust Venemaale. Pole suurtele spordiüritustele võõras, Kaasan on võõrustanud hulgaliselt tippspordi võistlusi, sealhulgas 2018. aasta FIFA maailmameistrivõistlused, 2015. aasta FINA maailmameistrivõistlused ja 27. suveuniversiaad.

2022. aastal toimuvatel eriolümpia talvistel maailmamängudel võistlevad kaks tuhat eriolümpia sportlast ja partnerit 108 riigist. Nendega liitub umbes 3000 vabatahtlikku ning 4000 pereliiget, mis teeb ürituse ülemaailmseks ja rahvusvaheliseks.

“Meil on hea meel võõrustada 2022. aasta eriolümpia talviseid maailmamänge,” ütles Venemaa eriolümpia president Olga Slutsker. „Selle maineka ja sügavalt olulise sündmuse korraldamine annab meile võimaluse näidata Venemaale ja kogu maailmale, et vaimupuudega inimesed on võimelised võistlema ja sporti tegema. See näitab meie liikumise jõudu mitte ainult spordiorganisatsioonina, vaid ka tõeliselt kaasava maailma poole liikumise juhina.”

Kaasan on hästi varustatud maailma talimängude seitsme spordiala pidamiseks: mäesuusatamine, lumelauasõit, räätsajooks, saalihoki, murdmaasuusatamine, iluuisutamine ja lühiraja kiiruisutamine. Venemaa edelaosas asuv Kaasan on tuhandeaastase ajalooga linn, mis asub Euroopa ja Aasia ristumiskohas. Maailma talimängud saavad toetust Kaasani kohalikult omavalitsuselt, Tatarstani osariigi valitsuselt ja Venemaa föderaalvalitsuselt.

“Kaasanis saavad eriolümpia sportlased võimaluse seista maailmalaval ja olla inspiratsiooniks kõigile,” ütles Nyasha Derera, ülemaailmse kergejõustikukongressi juhataja ja rahvusvahelise eriolümpia direktorite nõukogu liige. „Ülemaailmsed talimängud pakuvad võimalust mäenõlvadelt hüüda, et me oleme kõik sarnasemad kui oleme erinevad,“ lisas Zimbabwe lühi- ja pikamaajooksja.

Eriolümpia maailmamängud, mis toimuvad iga kahe aasta tagant ning vahelduvad suve- ja talispordialadega, vahendab ülemaailmselt eriolümpiamängude ametlik ülemaailmne ringhäälingupartner ESPN. Eelmised eriolümpia talvised maailmamängud toimusid Austrias 2017. aastal.

Eesti on Kaasani maailmamängudele saanud kutse osaleda murdmaasuusatamises, räätsajooksus ning saalihokis. Ettevalmistuslaagritega ja koondise treeningutega alustame juba sügisel.