Home > Uudised > Eriolümpia liikumine sai 30-aastaseks

3. detsembril, rahvusvahelisel puuetega inimeste päeval ja Eesti esimestel annetamistalgute päeval,  tähistati Teletornis eriolümpia liikumise 30. aastapäeva. Kõige teenekamaid töötajaid tunnustati kullatud teenetemärgiga ja kaua eriolümpiasse panustanud inimesi hõbemärgiga. “Sellist suurejoonelist aastapäeva tähistamist ei ole me varem teinud ning hõbemärke ja kuldseid teenetemärke andsime välja esmakordselt. Meie tänu saab olla vaid sümboolne, sest väga raske on mõõta seda tööd, mida meie pühendunud inimesed intellektipuudega inimesi sportima tuues igapäevaselt teevad.”

Teenetemärke anti välja kaheksa: Tõnu Karu, Eda Proos, Aili Aus, Aada Teppo, Mallika Koel, Kalmer Sarv, Siret Kruk, Urmas Paju. Tõnu Karu on üks Eriolümpia asutajaliikmetest ja algusaastate entusiastidest, Eda Proos (Haapsalu Viigi kool), Aili Aus (Raiküla kool), Aada Teppo (Tartu Kroonuaia Kool) on pühendunud kehalise kasvataja õpetajad, kes sel rindel mitu aastakümmet töötanud. Mallika Koel on Eriolümpia asutajaliige ning mitu aastakümmet pühendanud end intellektipuudega tippsportlaste treenimisele ning võistlemisele, tema õpilane Sirly Tiik on paraolümpiamängudelt võitnud kuldmedali. Kalmer Sarv on olnud pikaajaline koolijuht ning Eriolümpia sporditegevuste ja juhtimise juures mänginud võtmerolli. Siret Kruk on Eriolümpia süsteemis töötanud üle 20 aasta nii kehalise kasvatuse õpetajana Tartu Kroonuaia Koolis kui paralleelselt organisatsiooni juhina. Spordidirektorina on ta arendanud organisatsiooni programmi märkimisväärselt suureks ja sisukaks. Urmas Paju on on lisaks koolidirektori ametile juhtinud viimased 10 a EO Eesti Ühenduse tööd.

Hõbemärgi laureaate oli 16: ühenduse patroon Hannes Hermaküla, korvpalli eestvedaja Kuuno Tiitus, Kiigemetsa kooli õpetaja Reino Hobolainen, Haapsalu KHK õpetaja Mehis Ehanurm, Kosejõe kooli 25 a staaziga õpetaja ja treener Helen Tuisk, Türi Päevakeskusest Kalle Nõmmik, Maarja külast Eriolümpia bocce koordinaator Tiina Oimet, Nurme koolist Ülle Mülts, Porkuni koolist aktiivne treener ja õpetaja Evelyn Himma, Maarja kooli õpetaja-füsioterapeut, terviseprogrammi maaletooja ja aktiivne vabatahtlik Lii Laanoja, politsei tõrvikujooksu eestvedaja Marina Paddar, Vaeküla kooli endine õpetaja Johan Utt, ühenduse pikaajaline raamatupidaja Pille Simmulmann, endine Sotsiaalministeeriumi ametnik Raimo Saadi, JK Tuleviku tegevjuht ja EO Eesti Ühenduse jalgpallikoordinaator  Rain Tölpus, Eesti Jalgpalliliidu rahvajalgpalli osakonna juhataja Teet Allas. Teisi 30 aasta jooksul silma paistnud inimesi tänati ka tänukirjaga.
Pidulikul vastuvõtul austasid kohalviibimisega meie sünnipäeva EOK president Urmas Sõõrumaa, Riigikogu esindaja endine kultuuriminister Indrek Saar, Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn, Special Olympics Euroopa esindajana Ilse Hemmelmayr, Eesti Lions klubide ekskuberner Raivo Kokser. Kirjaliku tervituse saatis meile president Arnold Rüütel, kes osales 1991. a Minneapolises, USAs eriolümpiamängudel-esimestel mängudel, kus Eestis sai iseseisva riigina osa võtta. Muusikalist meeleolu lõi Sissi ning päeva juhtis Eriolümpia patroon Hannes Hermaküla koos sportlase Maarja Kooli vilistlase Mihkael Roobaga.

Lisaks toimus annetustalgute raames meie sportlase Martin Kiisi maalide oksjon, mis osutus vägagi menukaks. Kokku koguti 1635 eurot, mis läheb järgmise aasta ühendava koolide projekti toetuseks. Aitäh Martinile, kõikidele annetajatele ja palju õnne meile kõigile!

Järgmise aasta 1.-4. oktoobrini toimub Eestis Special Olympics Europe/Eurasia juhtimiskonverents, mis toob kindlasti eriolümpia liikumisele rahvusvahelist tähelepanu ja annab eestisisestele tegemistele hoogu juurde.