Home > Uudised > Eriolümpia Euroopa ühendav korvpalliprojekt algas virtuaalse seminariga

Aprilli alguses toimus Eriolümpia ühendava korvpalli veebiseminar. Rääkisime üle korvpalli reeglite uuendused ning kuulasime-arutasime soomlaste kogemusi 15 a jooksul nende ühendava korvpalliliiga arendamisel. Seminari avamisel tervitas meid Eesti Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi. Seejärel rääkis Aare Halliko, Eesti Korvpalliliidu kohtunike divisjoni juht üle korvpalli reeglite muudatused viimase kahe aasta jooksul. Eriolümpia korvpalli koordinaator Kuuno Tiitus tõi välja Eriolümpia korvpallireeglite erisused. Ühendav sport on siis selline koostöövorm, kus võistkonnas mängivad koos erivajadusega sportlased (eriolümpia sportlased) ja tavasportlased (ilma erivajaduseta) ning toimuvad ühe võistkonnana.


Põhiosa päevast kuulasime Soome kogemusi ühendava korvpalli arendamisel 15 a jooksul. Meile esinesid Pirjo Pellikka, Milla Haglund, kes on ühendava korvpalli eestvedajad. Külalistena osalesid veel Ulla Karlsson, Soome Korvpalliliidu võistluste juht, Riku Virtanen, eriolümpia sportlane ja Emma Kivistö, partnermängija. Soomlased tutvustasid oma ühendava korvpalliliiga tegevust ning rääkisid, kuidas see toimib praktikas.
Soomlased alustasid ühendava korvpalli treeningutega 2005. a. Viimasel viiel aastal on nende ühendava korvpalli liigat korraldanud Soome Korvpalliliit. Treeningud ja tegevused toimuvad 19 vallas, treeningud on 2-3 korda nädalas. Kokku on Soomes ca 20 toimivat võistkonda. Näiteks 2019. a toimusid võistlused 5 eri divisjonis (3-5 võistkonda igas). Tavaliselt on mänguaeg 4×8 min. 24 sek reeglit ei kasutata madalamates divisjonides. Soomlaste sõnul on neil kvaliteetne sari koos kvaliteetsete partneritega. See tähendab, et kõik korvpallurid tegelevad regulaarse treeninguga, partnerid on erineva tasemega (sealhulgas ka kõrgemate liigade mängijaid) ja kõik mõistavad koostöö vajalikkust ja olulisust. Üks maailmamängude valiku kriteeriume on, et kõik peavad harjutama oma klubi juures iga nädal. Väljaspool korvpalliväljakut toimuvad ühistegevused. Kõik treenerid on korvpallitreenerid.


Eriolümpia Eesti Ühendus osaleb sel aastal Erasmus+ projektis ühendavas korvpallis. On alustatud treeningutega, turniir toimub 2. juunil Viljandis. Meil osaleb projektis viis võistkonda.